10 nawyków, które warto wprowadzić w życie

10 nawyków, które warto wprowadzić w życie

Co się dzieję kiedy przychodzisz do domu po pracy? Co robisz pierwsze, kiedy wstajesz rano? Co robisz przed snem ? Co robisz, kiedy włączasz komputer?

Nawyki- to one, odgrywają istotne role naszego życia i sprawiają, że odpowiedź na każde powyższe pytanie jest oczywista. Nasza podświadomość kontroluje je i przez to nie myślimy jak coś wykonać, a jedynie robimy to automatycznie. Nie bądźmy niewolnikami naszych złych nawyków! Wszystko możemy zmienić.

O to nawyki, które warto wprowadzić w życie:

  1. Wczesne poranki – zawsze wydawało mi się, że lepiej pospać dłużej, a potem wszystko zrobić naraz. Skutkowało to tym, że nie wyrabiałam się z jedzeniem śniadania, zaścieleniem łóżka czy posprzątaniem za sobą w łazience. Kiedy tylko postanowiłam zmienić ten nawyk, okazywało się że cały mój dzień ulegał zmianie. Bez pośpiechu, bez nerwów na siebie i domowników, bez pogubienia ważnych rzeczy czy jak to często bywa w pośpiechu, zostawienie połowy w domu, zamiast zabrać ze sobą. Zdecydowanie zmiana tego nawyku wpływa na psychikę.
  2. Woda z cytryną – każdego wieczoru przygotowuje sobie kubek wody z cytryną i stawiam na stoliku obok łóżka. Nic skomplikowanego! A tylko daje kopa na cały dzień, a zwłaszcza w upalne dni.
  3. Pełna aktywność – często bywa, że budzimy się z bólem szyi czy pleców, ze względu na złe ułożenie podczas snu. Zacznij od porannego rozciągnięcia całego ciała. To dobre wybudzenie organizmu i dzięki temu, możemy obejść się wiele kontuzji. Pamiętamy o byciu aktywnym cały dzień , a nie tylko rano. Zaplanuj sobie przynajmniej 3 razy w tygodniu ogromnie mocny trening, a poczujesz się o wiele lepiej.
  4. Zadania – każdego wieczoru staraj się zaplanować przyszły dzień. Osobiście kiedy sama wprowadzam wszystkie ważne zadania do zrobienia w kalendarz, nic nie umyka mi z głowy i o niczym nie zapominam.
  5. Czas dla bliskich – zdecydowanie nie potrafię każdego dnia, nie poświęcić godziny lub więcej na rozmowie z moją mamą. Siedzimy, rozmawiamy o całym dniu. Spróbuj i ty! Zadzwoń, napisz, spotkaj się w zaplanowanych godzinach z kimś wyjątkowym dla ciebie ( i wcale to nie musi być jedna osoba). Zaplanuj sobie jeden dzień tygodnia, w którym będziesz dla kogoś.
  6. Rozwijaj się – nie wierzę, że nie posiadasz żadnego talentu, pasji, hobby… nie pozwól abyś nie robił tego co kochasz, a jedynie spraw aby rozwijać się w tym kierunku. Jeżeli to wejdzie w twój nawyk, osiągniesz bardzo dużo.
  7. Czas dla siebie– jak można pokochać innych bez szanowania samego siebie? Zaplanuj każdego dnia chociaż godzinę czasu na totalny odpoczynek. Ciepła kąpiel, słuchanie ulubionej muzyki, czy po prostu spacer. Tylko ty i twoje myśli. To właśnie czas, kiedy możesz przemyśleć co ty możesz zrobić dla siebie i wprowadzić w swoje życie.
  8. Podróżowanie i poznawanie – nie ma czegoś piękniejszego od poznania innych ludzi, ich kultur czy życia codziennego. Podróżuj i obserwuj świat. Nie zamykaj się na bycie tylko tu i teraz ale otwieraj się na coś nowego. Staraj się zaplanować co jakiś czas wyjazd z bliskimi lub z rodziną na nieznane Ci dotąd miejsce.
  9. Lista dnia – postaraj się na koniec każdego dnia napisać na kartce co dzisiaj pięknego wydarzyło się u Ciebie. Nie musi to być coś ogromnego! Poznanie nowych ludzi, nowa praca, czy nawet kupienie czegoś o czym bardzo pragnęliśmy. Zapisz to, a wierz mi że zobaczysz ile wspaniałych chwil, na które wcześniej nie spoglądałeś przeszło Ci przez życie. Kiedy osobiście sama wprowadziłam taki nawyk w życie i teraz spoglądam na kartki zapisane kiedyś, mogę jasno stwierdzić, że nie było dnia kiedy nie wydarzyło się coś pięknego.
  10. Słuchaj, rozmawiaj, pomagaj – te trzy najważniejsze rzeczy staraj się wprowadzić w życie nie tylko raz na jakiś czas ale aby stały się codziennością. Słuchanie pozwoli Ci na rozwijanie siebie jeszcze bardziej, poznanie innego aspektu życia, rozmowa natomiast pomoże na wyrażenie twojego punktu widzenia, a pomaganie sprawi tylko, że zobaczysz jak nie wiele trzeba do szczęścia.

Karolina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *