Zmiana pamięci pomaga w życiu

Zmiana pamięci

„Kiedy zrozumiemy, że uporczywe rozpamiętywanie przykrych zdarzeń przynosi nam szkodę, powinniśmy nauczyć się sięgać do dobrych wspomnień. Osobom negatywnie nastawionym do siebie i świata proponuje: od dziś zacznij zmieniać swoją pamięć” (Ewa Woydyłło).

Niedawno natknąłem się na bardzo ciekawy artykuł, gdzie po jego przeczytaniu i rozważeniu , stwierdziłem, że należy się nim podzielić, ale wyciągnąć samą pointe.

W życiu jest tak, że często nie możemy pogodzić się z niektórymi wydarzeniami w naszym życiu, rozpamiętujemy je w koło na nowo.

To jest tak jak z raną, kiedy zaczniemy ją rozdrapywać będzie jeszcze gorzej. Jeżeli będziemy „rozgrzebywać” wiecznie i na nowo rany, to będziemy okaleczeni w teraźniejszości, nie pozwolimy ranie się zabliźnić, dlatego należy zmieniać pamięć.

Autorka – psycholog i psychoterapeutka, doradza, aby każdego dnia nauczyć się w inny sposób „programować” naszą pamięć. Każdego dnia wykonywać ćwiczenie, które polega na zapisywaniu (podobno wg badań – jak zwykle amerykańskich :), stwierdzono, że zapisywanie wpływa „kodująco” na nasz mózg. Lepiej zapamiętujemy to co własnoręcznie zapisujemy) codziennie trzech pozytywnych wydarzeń z przeszłości. To mogą być najprostsze rzeczy takie jak: przepuszczenie kogoś w kolejce, zdanie pozytywnie jakiegoś egzaminu, usłyszane dobre słowo od kogoś o naszej osobie.

Swoją drogą kiedyś dowiedziałem się, że nasz mózg potrafi uczyć się pewnych myśli, możemy go nastrajać w odpowiedni dla nas sposób (to chyba wiedza powszechna i nie muszę podawać źródła :)). Skoro mózg potrafi płatać nam figle i tworzy same negatywne myśli, to chyba również może myśleć zupełnie na odwrót? Zgadza się? Jeżeli tak, to dlaczego nie zmienić swoich myśli na pozytywne? Co wnosi negatywne myślenie? Czy dzięki temu nasze życie jest lepsze? Jeżeli nie, to trzeba to zmienić, żeby było lepsze! Nasz mózg to nie wyrocznia, na którą nie mamy wpływu. Spokojnie, mamy i możemy wszystko!

Sprawmy, aby nasza pamięć, była jak najlepsza, jak twierdzi autorka „to pamięć decyduje o tym, czy ktoś jest szczęśliwy, czy nie” – co oczywiście nie musi być regułą 🙂

Mateusz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *